Karma Kombucha är 100 % ekologisk och naturlig kombucha som bryggs enligt traditionellt recept med olika goda smaksättningar. Kombucha är en tebaserad dryck som har fermenterats med en kombuchasvamp, så kallad SCOBY. Resultatet, en pärlande dryck som är omåttligt populär framförallt bland hälsointresserade. Perfekt som törstsläckare tack vare sin fräscha smak. Passar både till vardags, efter träning och som ett uppfriskande alternativ till läsk eller som läcker dryck till lite mer festliga tillställningar. Finns i många goda smaker till exempel: Hallon, Ingefära, Granatäpple, Citron, Grönt te och Triology.
Karma Kombucha Trilogy är baserad på ekologiskt grönt te och har kryddats med yuzu-, ingefära- och gurkmejajuice.
Ingredienser
98 % Karma Kombucha (filtrerat vatten, blont rörsocker * från Paraguay, grönt te* från Hubei-regionen, kombuchakultur*), yuzujuice *, ingefärsjuice*, gurkmejajuice*. *Ekologisk ingrediens. FI: 98 % Karma Kombucha (suodatettu vesi, vaalea ruokosokeri* Paraguaysta, vihreä tee* Hubein alueelta, kombucha-kulttuuri*), yuzu-mehu*, inkiväärimehu*, kurkumamehu*. * Luomuainesosa.
| Näringsvärde | per 100 g |
|---|---|
| Energi kJ/kcal | 54/13 |
| Kolhydrater (g) | 2.8 |
| varav sockerarter (g) | 2.5 |
| Vikt | 0,75 kg |
|---|---|
| Dimensioner | 63 × 63 × 232,5 cm |
| Gtin | 3760192493970 |
| Kfp dfp | 6 |
| Kontrollorgan | FR-BIO-01 ECOCERT |
| Produktblad | |
| Produktspec | |
| Produkttyp | Lagervara |
| Shipping_class | Glas |
| Srp_price | 60,9 |
| Ursprungsland | NON-EU |
| exclude bulk | no |

